Co vše pro nás znamená milovat?

Cítit lásku a být milován. Základní pocit, každé bytosti i ve zvířecí říší. Věcné téma, kterým se zabývá a zabývalo lidstvo po staletí včetně filozofu, básníku, herců, zpěváku, náboženství apod. Pojďme se o ní spolu rozdělit.
 
Mateřská láska, představuje bezpodmínečné přijetí a péči o potřeby v rodinně bez sexuální touhy. Někdy je plná strachů a komplikována, každý dává svojí, náklonnost a zájem jinak najevo. Velmi často přebíráme vzorce z dětství, kdy jsme se učili s těmito pocity pracovat. Stává se, že člověk v sobě popírá tento cit a jeví se chladnokrevně. Dle mého názoru, je to jen obal, kterým se osoba obalí, když je zraněná, plná strachu a pochybnosti.
 sourozenecká fotka
Sebeláska, velmi diskutované téma, pokud je láska k sobě zdravá, člověk se přijímá takový, jaký je i s nedostatky, dbá o své tělo a snaží se na sobě pracovat, aby rostl duchovně, je to zdravý pocit. Pokud ovšem jedinec, má o sobě pocit, že je dokonalý, nebo snad nadřazený má problém z narcismem, kterým ubližuje nejen sobě, ale také okolí. Buďme proto k sobě upřímní a zkoušejme prozkoumat své nitro.
 
Láska k životu, jsou lidé, kteří jsou šťastnější, protože jednoduše milují žít. Mají krásné vztahy, jsou smířlivý a vyrovnaní. Často je cesta trnitá, ale víra odráží naši realitu. Pozorujme pejsky, nebo děti, těm to jde naprosto automaticky. Berou vše, tak jak je, bez soudu a analyzování. Ponoří se do činnosti s opravdovou přítomností a oddaností pro daný okamžik, ví přesně co chtějí, dělá je šťastné a co potřebují. Možná nedokáži popsat, co prožívají, ale empatický člověk z nich jasně vycítí jejich energii.
 cit ke zvířátkům
Láska k náboženství, oddaný pocit vztahu mezi námi a tím, co nebo koho uznáváme. Křesťanství u nás je založeno na lásku k bohu, ale také k lidem a řadí se mezi základy, které jsou kladeny na každého křesťana.
 
Závěrem bych ráda dodala i jiné formy, jako je platonická láska, partnerská, sexuální, ale také k jídlu, sportu, hudbě, věcem či zvířatům. Vlastně vše, co jednotlivci dodává motivaci a zvyšuje tím pocity štěstí, který má na starost dopamin v našem těle, pozor je třeba dávat, aby člověk nespadl k závislosti, mezi tím je tenká nit a může nám, pak způsob spíše negativní pocit, když se příliš upneme na něco a nejsme, pak schopni to mít pod kontrolou. Velmi nezdravé v tomto případě jsou drogy, přejídání, přehnané cvičení nebo workoholismus.

About the Author

You may also like these