Několik základních cviků, které musíte naučit psa

Rozhodnutí o pořízení psa je velká věc. Něco podobného, jako byste si chtěli pořídit nové auto. Je to závazek na několik let vašeho života a vážou se s ním různé povinnosti. Hlavně pokud žijete ve městě a pes bude denně vystaven novým vzruchům a bude se od něj očekávat, že se bude ve společnosti chovat korektně. To znamená neštěkat na kolemjdoucí psy, netahat za vodítko, neštěkat po cizích lidech, nemočit na nevhodných místech a tak dále. K tomu všemu je třeba dobrý výcvik. Lidé chodí často do různých psých parků nebo na cvičáky, kde psa učí za dohledu profesionálů jak se chovat ve společnosti jiných psů a jak správně reagovat na svého páníčka. Toto rozhodně doporučíme všem, co se rozhodli mít svého vlastního psa.

 

Jenže je několik cviků, které byste měli psa naučit sami. Základními cviky jsou: sedni, lehni, dej pac, čekej, pojď. Tyto všechny cviky můžete už teď doma začít učit svého psa. Nejideálněji pokud se jedná ještě o štěně. Štěňata se učí rychleji a efektivněji než starší psy.

 

pes

 

Cvik sedni je jeden z nejjednodušších. Řeknete povel a zatlačíte pejskovi na zadeček aby se posadil. Až bude sedět, tlak uvolníte a dáte mu pamlsek nebo jakoukoliv jinou odměnu, kterou uznáte za vhodnou. Uvidíte, že brzy si pejsek bude sedat i bez tlaku vaší ruky. Dalším jednoduchým cvikem je dej pac. Ten můžete zkombinovat s povelem k sednutí, aby si pejsek sedl a dal následně hned pac. Způsob výcviku je podobný, řeknete povel, zvednete pejskovi tlapku a dáte mu odměnu.

 

pes v trávě

 

Povel lehni učte psa až poté, co bude umět sedni. Psa tak můžete posadit a rovnou ho přimět k lehnutí. Uděláte to tak, že psovi jemně podeberete přední tlapky a posunete dopředu tak, aby si lehl. Poté co to pejsek udělá, můžete mu dát opět odměnu a toto opakovat několikrát. Až pes nějaký z těchto cviků udělá sám od sebe bez vaší pomoci dejte mu najevo že to udělal správně. Tedy pohlaďte ho a řekněte, že hodný pes. K tomu ještě nesmí chybět samozřejmě pamlsek.

About the Author

You may also like these