Zbavit se obezity tělu i duši prospěje

Problémů, které souvisejí s obezitou, je celá řada. Jedná se hlavně o chronické choroby, které jsou běžné u jedinců, kteří nadměrnou nadváhou trpí. Jejich léčba je dosti složitá a její úspěšnost hodně závisí na tom, jestli pacient ubírá na váze či nikoliv. Nadměrná hmotnost vzniká hlavně nedostatkem zdravého pohybu, respektive konzumací nezdravých potravin. Jednoduše řečeno, kdo se neustále cpe jen slanými, sladkými či smaženými věcmi, nemůže očekávat, že bude celý život jako proutek. Biologicky to prostě není možné.

Volné kalhoty

Zdali člověk je či není obézní by měl určit hlavně lékař, nicméně si to každý může zjistit i doma. Překvapivě ne pouze na základě údajů z osobní váhy, ale hlavně za pomocí BMI kalkulačky. Index BMI je daleko přesnější než pouhá hmotnost a běžně se na něj spoléhají i odborníci.

Hlavní je změna jídelníčku

Jak již bylo naznačeno výše, bez změny jídelníčku se hubnout prostě nedá. Když do sebe člověk hází pouze nezdravé potraviny, nemůže očekávat nic jiného než zhoršení svého zdravotního stavu. Změnu jídelníčku často provází nepříjemné pocity, a to jak tělesného, tak i duševního charakteru. Je to dáno hlavně tím, že si tělo zvyklo na špatné a nerado se s tím loučí. Do jisté míry se jedná o jistou formu závislosti, kterou však lze relativně snadno překonat. Stačí vytrvat dva až tři týdny na vhodné stravě a případné negativní účinky plynoucí z této změny by měly postupně, často však i naráz, vyprchat.

Zdravé jídlo

V takových chvílích však hubnoucí člověk často neví, co si má počít. Proto je vhodné konzultovat vše s odborným lékařem, v tomto případě s obezitologem. Není potřeba kvůli tomu kontakt mezi čtyřma očima, ale je možné zvolit i možnosti online poraden. Dnes jich již i na našem území je poměrně dost a jsou zcela anonymní. Nikdo tak nemá možnost identifikovat tazatele. To je samozřejmě důležité, jelikož se tím upevňuje důvěra mezi pacientem a lékařem.

About the Author

You may also like these