Jak vypadá moderní výroba?

My starší, a možná nejenom my starší, víme, jak vypadají klasické továrny, a to nejen zvenčí, ale i zevnitř. Zamlada, za dob takzvaného ‚minula‘, jsme tam bývali bráni na exkurze, podobné provozy se co chvíli objevovaly i na televizních obrazovkách, když se referovalo o splnění či překračování plánu, mnozí z nás jsme také ve filmech pro pamětníky mohli vídat takové objekty jako místa, kde se odehrával děj filmů, jež sloužily tu více a tu méně jako agitační.

Prostě známe továrny. Jsou to ony haly vybavené stroji, na nichž se něco v potu tváře vyrábí, aby to posléze posloužilo těm, kdo si to koupí.

tištění 3D

Ovšem dnes už to přece jenom nejednou chodí jinak. Je tu nová, pokročilejší doba, jež se nesporně podepsala i na tom, jak se dnes vyrábí všechno to, co nás obklopuje a co využíváme k nejrůznějším účelům. A proto se dnes už část výroby přesunula z oněch kouřících fabrik do docela jiných provozů a z různých obráběcích strojů se přesedlalo na zakázkový 3D tisk.

Ano, dnes už se nemusí vyrábět jenom postaru. Dnes už je možné i jenom vytvořit model toho, co má vzniknout, a podle tohoto si nechat žádaný výrobek vytisknout. A to pochopitelně nejenom jeho obrázek, ale i celý trojrozměrný výtvor.

tiskárna technologie

3D tiskárna prostě nataví specifickou strunu termoplastu a tento vytlačuje tryskou a ukládá vrstvu po vrstvě na sebe, a to tak dlouho, až vznikne to, co ‚tu stojí modelem‘. S využitím různých materiálů a s naprostým minimem odpadu se tu dá zhotovit jak unikátní výrobek, tak i celá série, dá se tu zhotovit cokoliv, včetně dejme tomu náhradních dílů, na něž už dnes na trhu nenarazíme, pořídit si lze všemožné propagační předměty… Prostě co je libo.

A jakkoliv jde o docela moderní záležitost, která mnohým z nás stále ještě připadá jako něco extravagantního, nejde o nic, co by bylo nedostupné nebo přemrštěně drahé. Naopak – toto řešení může využít kdekdo. Klidně i vy.

About the Author

You may also like these