Vyrobte si lucernu

Lucerna může mít mnoho podob. Na její výrobu není potřeba mnoho. Záleží na nás, co má lucerna symbolizovat a jaký si u ní představujeme motiv. Již tradičně se u nás objevují Halloweenské lucerny v podobě vyřezaných dýní, které se na nás „zubí“ z výloh, balkonů a dvorků. Na výrobu této lucerny opravdu potřebujeme jen dýni podle svých požadavků, ostrý úzký nůž a šikovné ruce. Nejprve je důležité dýni vydlabat a odstranit z ní semínka a dužinu. Dužinu můžeme využít jako krmení pro zvěř a drobné ptactvo. Semínka zase lze omýt a usušit. Loupaná dýňová semínka jsou chutnou a zdravou pochoutkou. Tělo dýně, které nám zůstane, můžeme vyřezat do tvaru a výrazu, jaký si představujeme.
 halloweenská lucerna.png

Lucerna ze zavařovací sklenice

 
Na výrobu této lucerny potřebujeme, jak je z názvu patrné, zavařovací sklenici. Velikost je na nás a na naší představě, jak velkou svíčku budeme v lucerně zapalovat. Dále budeme potřebovat tenký, ale pevný drátek, lepidlo nebo vteřinové lepidlo a různé korálky, drobné kamínky nebo třpytky.
            Kolem hrdla zavařovací sklenice obtočíme drátek. Na dva konce tohoto drátku navážeme další, který bude ovšem delší a bude nám sloužit jako držátko pro lucerničku. Pokud je držení pro lucernu hotové, můžeme zdobit. Položíme si sklenici a v místa, kde chceme mít nějakou výzdobu, dáme lepidlo. Na něj rychle nasypeme třpytky, korálky nebo jiné drobnůstky. Můžeme využít i vystřižených obrázků z papíru, které doplní celý dojem. Současně je možné využít pentle, mašličky a další materiály a lepit na sklenici, co nás jen napadne. Po zaschnutí můžeme do lucerny vložit svíčku, a buď celou lucernu položíme na polici, stůl nebo skříň, nebo ji můžeme zavěsit. Záleží na naší volbě.
 

Lucerna z plechovky

 
            Pro tuto lucernu je ideální pevná a vysoká plechovka, ideálně od konzervovaného jídla. Očistíme ji od potisku a papíru. Dále budeme potřebovat opět tenký, ale pevný drátek, hřebíky různé velikosti, kladivo a pevnou textilní lepicí pásku.vánoční lucerna.jpg
           Ve dvou protějších stranách konzervy uděláme, za pomoci kladiva a silnějšího hřebíčku, dírky pro drátek. Ten otvory protáhneme a vytvoříme tak držátko pro lucernu. Po té plechovku položíme a nakreslíme si fixem motiv, který chceme na lucerně vytvořit. Následně už stačí jen volit velikosti hřebíčků podle potřeby a drobnými dírkami vytvořit motiv podle našich představ. Nesmíme však hřebíčky zatloukat příliš. Stačí jen drobné otvory, aby po zapálení svíčky světlo jemně prosvítalo. Po dokončení máme hotovo. Stačí už jen vložit svíčku a vybrat to správné místo.
 

About the Author

You may also like these